aktualizováno: 04.03.2024 20:51:05 

CHS FARMA ŠTĚKOT  FCI  -    PYRENEJSKÝ MASTIN

PORADNA

PORADNA...

                               

  Poradna z pyrenejského světa od základních pojmů až po specifika pyrenejských plemen

napište svůj dotaz do knihy návštěv a zde najdete odpověď i s fotografiemi

DOTAZ:HLÍDÁNÍ  

Dobrý den,< xml:namespace prefix = o />

Můžete mi dát adresu ,kde je možné vidět Vaše psy při hlídání ? Máme 3 letého pyrenejského psa, tedy podle knih již dospělého psa ,ale stále se všeho bojí. O hlídání nemůže být vůbec řeč. Chovatelka nám tvrdila,že se to zlepší až dospěje. Po setkání i s jinými psy již nevěřím,že toto plemeno umí hlídat. Děkuji Mirka

 

Paní Mirko,

Adresu pracovišť Vám dát nemohu, zakazují nám to nejen interní předpisy ,ale také tím chráníme naše pesany .

Na webových stránkách se o našich pesanech dočtete vše z jejich života, máme radost ,když je lidé poznávají na výstavách, ale na pracovišti by to psy mátlo při hlídání, kdyby na ně kolemjdoucí volali jejich jmény.

Třetím faktorem proti je závist druhých, která ublížila již několika našim pesanům.  

Naše stanice je pod neustálým monitorovacím systémem , tam jsou pesani v bezpečí, ale hlídané objekty jsou mnohdy zabezpečeny jen základními moduly.

Jak se můžete dočíst níže nebo v rubrice psí nebe o několik pesanů jsme bohužel za 22 let služby krutě přišli.

Posledním zraněným hlídačem je fena Prue.  Do služby nastoupila již v 6 měsících. Po pár dnech ji zloději postřelili brokovnicí ve stavební hale. Fenka útok naštěstí přežila , rychle se zotavila i z operace. Za to psychicky toto zklamání lidmi dost těžce nese.

   

Celé dva měsíce trvalo než fena opět v klidu, beze strachu prošla městem mezi lidmi. Dnes půl roku po napadení se již zase chová  sebejistě ,ale jen na volném prostranství.

Uzavřené prostory, haly, budovy, přístřešky jí ještě vadí. To chce ještě čas. 

   

Horší je to u štěněte. Pokud se špatnost stane psu, který již má svého člověka ,kterému plně důvěřuje, kterého miluje a je mu plně oddaný, potom se špatný zážitek dá natolik odbourat,že pes se po určitém čase opět chová sebejistě. (v případě ,že se situace neopakuje, nebo ,že jej člověk ve strachu nepodporuje ) například dost častá chyba majitelů je mýtus strachu z bouřky.

Majitel se dočte ,že každý pes se bojí bouřky a tak ,když začne pršet a hřmět ihned psa vezme domů a uklidňuje jej. Pes vycítí strach

a ochranu člověkem a jakmile příště začne pršet domáhá se vstupu do domu. To je vypěstovaný strach.

Ale zpět ke štěněti. Pokud se štěně bojí vrozeně , výchovou své bázlivé matky,feny nebo tím ,že je hloupé, nesocializované a ještě nemá oporu v pevném vztahu se svojí novou rodinu, strach nezmizí , naopak se upevní, pokud jej nová rodina bude omlouvat a chránit. Pokud se štěně bálo již při příchodu k Vám ,dospělostí se nic nezmění.

Pomoc musíte vyhledat hned při prvních příznacích,například ve psí školce.  

 

A co se týká hlídání , dali jste Vy hned v začátku štěněti najevo , kde je prostor, zahrada , dům ,který by měl hlídat? Kam cizí nesmí. Kde na psa saháte jen Vy ,žádné návštěvy. Nemůžete po psovi chtít něco co jste jej nenaučili. Pokud roztomilé štěně hladil každý příchozí na procházce i u Vás doma , štěně neví ,kde má hlídat a proč, je zmatené a ani vrozené instinkty hlídacího psa nemůže použít.  

 

CSfauna.cz