DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 29.12.2022 19:31:32 

CHS FARMA ŠTĚKOT  FCI  -    PYRENEJSKÝ MASTIN

PYRENEJSKÝ MASTIN o nás

 PYRENEJSKÝ MASTIN AKTUÁLNĚ

v CHS je jediná aktivní fena CH.JCH.CZ.JCH.KL.Zulejda Farma Štěkot,HD 0/0,PL 0/0 po otci C.I.B. Murtois Bongo,PL 0/0 x multich.Pepita del Mostin,HD 0/0,PL 0/0.
Další psi v CHS jsou psí kluci. 
a juniorka JCH.Bleška II Farma Štěkot
 
Za 20 let chovu se v CHS narodilo 30 vrhů PM, 1,5 vrhu ročně,někdy jeden vrh, někdy dva do roka po 13 různých psech ze 7 zemí světa: Kalifornie, Švýcarsko, Finsko, Maďarsko, Polsko, Itálie a Španělsko.
Z Kalifornie a Finska byli pesani importovaní do chovatelské stanice, v ostatních zemích byly feny na krytí osobně.  

 

PYRENEJSKÝ MASTIN. od začátku

Chovatelská stanici Farma Štěkot obohatila v roce 1997 českou republiku  první představitelkou plemene Pyrenejský mastin – fenou zapsanou pod číslem 1/97/96/97 jménem ANDRÁSPUSZTAI HILLARY po špičkových rodičích,otci WJCH.HJCH.CH.ICH. spolkový vítěz - HERCULES DEL Castillo de Ali a matce WJCH.HJCH.HCH.spolková vítězka Nyoga de ´l Estany, oba z nejlepších španělských stanic. Fena ,,Nelly,, je dosud nejmohutnější fenou v České republice, koh.výšky 82 cm, váhy 80 kg.

Dále jsme v roce 1998 importovali špičkové mohutného psa Szepremenységi Corrado z prestižní chovatelské stanice prezidenta maďarského klubu a mezinárodního rozhodčího exteriéru po španělském ICH.CH. Bingo de la Tajadera del Tio Roy a nejúspěšnější feně Maďarska – ICH.HCH.WJCH.HJCH.CHK Donna. Námi nazývaný pes ,, Freddy ,, je dnes nejúspěšnějším psem v České republice, obrovitý, povahově spolehlivý v bezpečnostní agentuře, pyšný na výstavách, osvědčený v chovu u nás i v zahraničí.
Freddyho dnes nabízíme na krytí jako nositele titulů: Interšampión , šampión Čech, šampión Slovenska, č.šampión Chorvatska, šampión Polska , šampión Slovinska, šampión Rakouska, klubový vítěz, BIS klubové výstavy, Národní vítěz, speciální vítěz, BIS –nejlepší mladý pes výstavy, r.BIS, 22x BOB, 21x CAC, 19x CACIB, 7x CAJC, první český junior šampión, první slovenský junior šampión, HD A, PL 0/0, plnochrupý, nůžkový skus, obrovité stavby těla, mohutné hlavy vzácného římského typu, povinné tmavé masky, symetricky rozdělené bílým pruhem , s dodržením podmínky dvou třetin bílého kožichu. Freddy přenáší pilně svou mohutnost i tvar hlavy  na své potomstvo.

V roce 1999 jsme importovali fenu Izbégi Menydörgö Eritrina po CH. Liosian de Moralet a feně Resina Pirineo ze Španělska. Fena v Čechách odchovala v roce 2000 vrh ,, D ,, Farma Štěkot po otci Andráspusztai Hádesz.

Ale český chov pyrenejských mastinů v naší stanici začal již v roce 1998 vrh ,,A,, po první feně Nelly po švýcarském psu CH. Pachuco de Moralet v majetku prezidenta a zakladatele chovu pyrenejských mastinů ve Švýcarsku, z vrhu například:
Pes AX FARMA ŠTĚKOT – import do Švýcarska
Fena ICH.CH.CH.CH.ARIEL FARMA ŠTĚKOT- interšampiónka, šampiónka Čech , šampiónka Slovenska , šampiónka Chorvatska , Středoevropská vítězka, Národní vítězka, Junior šampiónka Slovenska, Junior šampiónka Čech, vítězka mladých vítězka Slovenska, X CACIB, x BOB, 15x CAC.

V roce 1999 vrh ,, B ,, Farma Štěkot po španělském otci ICH.CH. Bingo de la Tajadera del Tio Roy:
Pes BLEK FARMA ŠTĚKOT – junior šampión Čech, č.šampión Čech, šampión Slovenska, chovný
Fena BÁRA FARMA ŠTĚKOT – několikrát CAC, CACIB,CWC, chovná
Fena BEÁTA FARMA ŠTĚKOT – Český šampion, vítězka speciální výst., Národní vítězka, 4x CAC, 2x CACIB, 3x BOB, chovná

V roce 2000 vrh ,, C ,, Farma Štěkot po maďarském psu Boszporuszi Naptüz Pimpernel, například:
Fena CASIA FARMA ŠTĚKOT- několikrát CAC,CACIB,CWC
Fena ČOLÍTA FARMA ŠTĚKOT –junior šampiónka Slovenska, č. šampiónka Slovenska, Junior- šampiónka Maďarska.
První zapsaná fena plemene Pyrenejský mastin na Slovensku.

V roce 2001 vrh ,, E,, Farma štěkot po španělském psu Interšampionu, šampionu CZ, šampionu SK, šampionu Hr Freddym, například: Elefant Farma Štěkot - nejlepší puppy klubu, 1. místo v soutěži Dítě a pes, CAJC, nejlepší mladý pes speciálky Ebby Farma Štěkot - výborná 1, CAJC

V roce 2002 vrh ,, F,, Farma Štěkot po španělském Interšampionu, multišampionu Szepremenységi Corrado, 25 x BOB a feně Interšampionce, šampionce CZ, šampionce SK, šampionce HR, Národní vítězka, středoevropská vítězka ICH. ARIEL FARMA ŠTĚKOT

Vrh ,,G,, Farma Štěkot po španělském šampionu Polska, šampionu CZ, šampionu SK - CAMPILLIO DE FARANDULA a feně NELLY.

Vrh "H" Farma Štěkot (7 štěňat) ze spojení ICH.CH.CZ,CH.SK,CH.HR,CH.KL. FREDDY a ICH.CH.CZ,CH.SK,CH.HR ARIEL FARMA Štěkot.
Vrh,,CH,,. nar.2005 ze spojení feny JCH.JCH.Hejdy Farma Štěkot a CH.Bert.
Vrh ,,I,, se narodil dne 24.11.2005 v počtu 9 štěňat , pejsek Irgus žije ve Francii, pejsek Irvin ve Švýcarsku, fenka Isabel v Belgii, fenka Ilejn v Rakousku.

vrh,,J,, se narodil v roce 2006 ze spojení feny CH.Hejdy Farma Štěkot a CH.Szepremenységi Don Gordon.

vrh,,K,, se narodil v roce 2007 ze spojení feny Szepremenységi Hella a JCH.JCH.Džejár de la Tierra Alta

vrh,,L,, se narodil v roce 2007 ze spojení feny Chasinta Farma Štěkot a JCH.JCH.Džejár de la Tierra Alta

vrh,,M,, se narodil v roce 2008 ze spojení feny JCH.JCH.Iris Farma Štěkot,HD 0/0 a finského importu

JCH.JCH.Weurlan Big Ben,HD 0/0

vrh,,N,, se narodil v roce 2008 ze spojení feny Szepremenységi Hella a JCH.JCH.Weurlan Big Ben,HD 0/0.

vrh,,O,, se narodil v roce 2009 ze spojení feny CH.Iris Farma Štěkot.HD 0/0 a CH.Spike,HD 0/0

 

vrh,,J,, se narodil v červenci 2006 , štěňátka jsou na Slovensku, v Holandsku, Rakousku

   

ICH.CH.CH.CH.Ariel Farma štěkot,
Nelly, ICH.CH.CH.CH.Freddy,
CH.Beáta Farma štěkot

ICH.Freddy,
PHP JCH.Monty Farma štěkot,
CH.Beáta Farma štěkot,
ICH.CH.CH.Ariel farma štěkot, Nelly

   

pyrenejští mastinové

ICH.Fredy a Nelly

 
 
Pyrenejský mastin ,ochránce stád ovcí a koz.
 
                                
 

Mohutný až obrovitý pes ze dvou třetin bílého kožichu, vždy s výraznou maskou na hlavě,zbarvenými ušima a znaky po těle. Takový ochránce stád a pastevců navazuje na své předky známé již více jak před 3000 lety. Povinnost chránit velká stáda ovcí a krav až o 1000 kusech, bránit pastevce při vyhledávání nových pastvin nyní mimo zemi původu nahrazuje ochrana rodiny nebo majetku.
Tento klidný, chytrý a milující pes je neustále po Vašem boku. Ani jeho robustnost mu neubírá na aktivitě, když chce dohoní i divokého králíka. On sám upřednostňuje běh před chůzí. Drsná srst uzpůsobená horskému počasí při jednotýdenním vykartáčování a díky své samo-čistící schopnosti působí stále čistě. Mezi pravidelnosti patří i čištění uší a každodenní ranní odstraňování ospalků z očí, způsobených odhalením oka povolenými dolními víčky. Nezapomínáme ani na zkracování drápků paspárků na pánevních končetinách. Paspárky sice nejsou pro chov a výstavy povinné, ale jsou velkou předností kvality. Po Vašem laskavém boku, optimální výživě a dostatku prostoru a pohybu budete mít  vedle sebe 9 - 10 let spolehlivého kamaráda.

Data: ideální kohoutková výška u fen od 75 cm, u psů od 81 cm a výše, o váze 60 - 80 kg.
Zvláštní znaky: mohutnost, vždy výrazná maska, zbarvené uši.

Kontakt adresa na klub: Moloss club,Havlíčkovo nám. 258, Přeštice 334 01
Klub málopočetných plemen psů: p. Jeníková Helena, Žitná 29, Praha 1, 110 00

Počet CHS: 5

 

Pyrenejský mastin - standard č. 92 E
Zařazení - Skupina FCI II -pinčové, knírači, molossové a švýcarští salašničtí psi

Celková charakteristika - velmi velký pes nadprůměrného formátu a středních proporcí, harmonický , silný a svalnatý s pevnou kostrou. Přes svoji mohutnost nesmí budit dojem těžkopádnosti ani lenivosti. Srst je přiměřeně dlouhá. Vážná chyba - celková slabost nebo lymfatický vzhled.
VYLUČUJÍCÍ KRITÉRIUM-NÁZNAKY KŘÍŽENÍ S JINÝMI PLEMENY

Povaha - vůči lidem je přátelský, klidný, ušlechtilý a je velmi inteligentní, současně je odvážný a hrdý vůči cizím, před nimiž nikdy neuhýbá. Jeho vztah k ostatním psům je dobromyslný a díky své síle si je vědom své převahy. Je -li to třeba, bojuje velmi vydatně a šikovně, což je zděděné chování vyplývající ze staletí bojů proti vlkům. Jeho mohutný štěkot vychází z hlouby hrudníku, jeho výraz je bdělý. Chyba - celkově nevyrovnaná povaha.
Použití - výborný hlídač a ochránce. Dříve se pyrenejští mastinové používali k obraně před šelmami především proti vlku a medvědům. Dnes je to vynikající hlídací pes zemědělských usedlostí a jejich obyvatel, je snadno cvičitelný. Plaší, bojácní a povahově nevyrovnaní jedinci musí být vyloučeni z chovu.
Velikost  - výška nahoru neomezená, při stejné kvalitě se vždy dává přednost větším jedincům, minimální výška: PSI 77 cm, FENY 72 cm. Je žádoucí ,aby byly uvedené minimální hodnoty podstatně překročeny. Psi by měli být vyšší než 81 cm a feny vyšší než 75 cm.
Důležité míry  - vzhledem k přiměřeným proporcím měří délka trupu jen o něco více než kohoutková výška. Je to ve všech proporcích vyvážený a harmonický pes. Délka mozkovny jev poměru s délkou hřbetu nosu 5:4. Šířka mozkovny odpovídá její délce nebo ji poněkud přesahuje. Poměr kohoutkové výšky k obvodu hrudníku činí přibližně 7:10.
Hlava   - velká, silná, přiměřeně dlouhá. Délka mozkovny je v poměru 5 ku 4 k délce hřbetu nosu. Podélné osy lebky a tlamy jsou velmi lehce divergující až téměř souběžné. Při pohledu ze shora musí být hlava a tlama stejnoměrně formovaná, bez velkého rozdílu v šířce u nasazení tlamy a ve spáncích. Při pohledu ze strany by měla být hlava hluboká a neměla by být klenutá.
Temeno - celkový vzhled: je široké, silné z profilu lehce kovexní. Šířka mozkovny odpovídá její délce nebo jí lehce přesahuje. Týlní hrbol je vyjádřen. Stop je mírný, málo vyjádřený, ale přesto viditelný.
Obličejová část hlavy - hřbet nosu při pohledu z profilu je rovný. Nosní houba: černá, vlhká, velká a široká, lehký nedostatek - při pohledu z profilu lehce klenutý hřbet nosu.
VYLUČUJÍCÍ KRITÉRIUM - DEPIGMENTOVANÁ NOSNÍ HOUBA, ROZŠTĚP NOSU

Tlama  - při pohledu shora je tlama lehce trojúhelníková , protože od svého širokého nasazení se směrem k nosní houbě postupně a zřetelně zužuje, aniž by však působila špičatým dojmem. Chyba - špičatá nebo přehnaně tupá tlama.
Pysky - horní pysk by měl být bez jakéhokoliv náznaku hadrovitosti, dobře překrývat spodní pysk. Spodní pysk tvoří výrazný koutek tlamy. Sliznice by měly být černé.
VYLUČUJÍCÍ KRITÉRIUM - DEPIGMENTOVANÁ SLIZNICE

Zuby  - bílé, silné a zdravé. Velké , špičaté a dobře zapadající špičáky, aby mohly dobře uchopit kořist. Silné a mohutné stoličky. Řezáky spíše malé. Nůžkový skus .Plný počet premolárů (třenových zubů) . Nedostatek - klešťový skus, chybění premoláru. Chyba - mírný podkus, ztráta premolárů nebo špičáků, která nevznikla úrazem, drobné vady zámku skusu špičáků.
VYLUČUJÍCÍ KRITÉRIUM - VELMI VÝRAZNÝ PŘEDKUS NEBO PODKUS.

Oči - malé, mandlového tvaru, přednost mají tmavé oči. Pozorný, ušlechtilý, sympatický a inteligentní výraz, velmi ostrý pohled vůči cizím. Chyba - silně vyjádřené ektropium nebo entropium. Oční víčka - černě zbarvená. Je-li vzbuzena pozornost psa , jsou víčka pevně přiléhající k oční bulvě povytažena. V klidu je pro plemeno typické lehce povolené dolní víčko, které odhaluje malý proužek spojivky. Řasy - výrazné a černé.
Uši - středně velké, trojúhelníkové, ploše visící , nasazeny nad linií očí. V klidu visí a dobře přiléhají k líci. Při vzrušení zřetelně odstávají od tváře, v zadní části horní třetiny mírně vztyčené. Uši musí být nekupírované. Chyba - neskvrnité uši, kupírované uši.
Krk - ve tvaru komolého kužele, široký, silný, svalnatý, ohebný. Kůže silná a poněkud volná. Dvojitý dobře vyvinutý , ale ne přehnaný lalok.
Trup - celkový dojem: pravoúhlý, mohutný a robustní, budí dojem velké síly, je ale pohyblivý a pružný. Kohoutek je dobře vyjádřený. Linie hřbetu je rovná, vodorovná i v pohybu. Hřbet je silný a svalnatý. Nedostatek - linie hřbetu ne zcela rovná, v pohybu se vlnovitě pohabuje, ale tento pohyb není přehnaný. Chyba - lehce pronesený hřbet.
Bedra - dlouhá, široká a silná, ke slabinám se poněkud zužují. Záď - je široká a silná. K horizontále a linii hřbetu skloněná cca 45 stupňů. Výška zádi odpovídá kohoutkové výšce.Chyba - oproti kohoutku silně přestavěná záď.
Hruď - široká, hluboká, dobře svalená, mohutná. Vystupující prsní kost. Žebra s velkými mezižeberními mezerami, dobře klenutá. Poměr kohoutkové výšky k obvodu hrudníku odpovídá zhruba 7:10.
Břicho a slabiny - břicho přiměřeně vtažené, hluboké  slabiny, velmi široké.
Ocas - středně vysoko nasazený, v nasazení velmi silný a ohebný. Srst ocasu - je vysloveně dlouhá a tvoří nádhernou vlajku. V klidu ocas visí, dosahuje nejméně k Hleznům, v poslední třetině vždy trochu zahnutý. V pohybu a při vzrušení nese pes ocas jako šavli, na konci výrazně zatočenou (háčkující ) , ale nikdy není zahnutý v celé své délce, ani zcela vytočený nahoru nebo ležící na hřbetě. Chyba - kupírovaný ocas, ocas položený na zádi ,chybějící vlajka, chybějící háčkování na špičce ocasu.
VYLUČUJÍCÍ KRITÉRIUM - ŠPIČKA OCASU JINÁ NEŽ BÍLÁ

Končetiny - hrudní končetiny - při pohledu zepředu svislé, rovné a rovnoběžné. Svaly a šlachy jsou zřetelně patrné. Předloktí třikrát delší než nadprstí. Silné kosti se silným nadprstím. Plece - dobře svalené, lopatka šikmo uložená, delší než předloktí. Nadloktí - velmi silné. Lokty silných kostí dobře přiléhající ke hrudnímu koši. Předloktí - silné kosti, rovné. Úhel - lopatka - pažní kost : cca 100 stupňů. Úhel: pažní kost - předloktí: cca 125 stupňů. Přední nadprstí - při pohledu z boku málo skloněné, prakticky je pokračováním předloktí.
Tlapy - kočičí tlapka. Prsty uzavřené, se silnými a vysoko klenutými články. Drápy a polštářky silné a odolné. Přiměřeně vyvinutá a osrstěná kůže mezi prsty. Chyba - v pohybu tlapy hrudních končetin vybočující do stran, končetiny nepostaveny svisle, celková slabost končetin a tlap.
VYLUČUJÍCÍ KRITÉRIUM- DOLNÍ ČÁSTI KONČETIN JINÉ NEŽ BÍLÉ

Pánevní končetiny - silné, svalnaté. Při pohledu ze strany přiměřeně úhlené. Při pohledu zezadu a ze strany svislé, zadní nadprstí rovné a svislé. Pánevní končetina musí psovi poskytovat potřebný silný a elegantní posun.
Stehno - silné a svalnaté. Úhel pánev - stehno:cca 100 stupňů. Podkolení je dlouhé, dobře svalené, silných kostí, úhel stehno - podkolení: 11 120 stupňů. Zadní nadpstí: dobře vyjádřené s viditelnou achilovkou. Úhel hlezna: otevřený, cca 130 stupňů.

Tlapy - kočičí tlapky, lehce oválné, poněkud delší než tlapy hrudních končetin. Jednoduché nebo dvojité paspárky mohou také chybět , mohou se i amputovat. Při stejné kvalitě psů se DÁVÁ PŘEDNOST PSŮM S DVOJITÝMI PASPÁRKY. Chyba - kravský postoj Hlezen v klidu a v pohybu, celková slabost končetin a tlap.
VYLUČUJÍCÍ KRITÉRIUM - DOLNÍ ČÁST KONČETIN JINÁ NEŽ BÍLÁ

Pohyb - přednost se dává klusu, který by měl být harmonický , silný a elegantní. Bez sklonu k vybočování. Žádný mimochod.
Kůže - elastická , silná, růžová s tmavě pigmentovanými místy. Všechny sliznice mají být černé.
Osrstění - srst je hustá, silná a přiměřeně dlouhá. Ideální je polodlouhá srst, jejíž délka je uprostřed horní linie těla zhruba 6 až 9 cm, srst je delší na plecích, na krku a pod břichem na zadní straně končetin a na ocase, kde na vlajce není její struktura tak drsná jako na ostatních částech těla. Srst by měla být drsná, její struktura není vlněná. Nedostatek - srst lehce zvlněná, srst ve střední části hřbetní linie poněkud přesahující délku 9 cm. Chyba - silně zvlněná nebo rozcuchaná srst, srst ve střední části hřbetní linie kratší než 6 cm nebo delší než 11 cm.
VYLUČUJÍCÍ KRITÉRIUM - SRST VE STŘEDNÍ ČÁSTI HŘBETNÍ LINIE JEN 4 CM, NEBO KRATŠÍ , SRST DELŠÍ NEŽ 13 CM.

Zbarvení - základní barva je bílá , vždy s dobře utvářenou maskou. Někdy jsou na těle psa nepravidelně rozmístěné ostře ohraničené skvrny stejné barvy jako maska. Uši jsou vždy skvrnité. Tříbarevné nebo čistě bílé exempláře jsou nežádoucí. Špička ocasu a spodní části končetin jsou vždy bílé. Maska má být dobře ohraničená. Výhodou je ostré ohraničení skvrn. Srst by měla být od kořínků co nejsvětlejší, v ideálním případě zcela bílá. Nejvíce ceněné barvy jsou (v pořadí oblíbenosti ) čistě bílá ( sněhově bílá ) se středně šedými, stříbřitě zbarvenými, intenzivně zlatožlutými, hnědými, černými, světle béžovými, pískově zbarvenými nebo žíhanými skvrnami. Nežádoucí jsou červené skvrny a bílo-žlutá základní barva.
VYLUČUJÍCÍ KRITÉRIUM - ŠPIČKA OCASU A DOLNÍ ČÁSTI KONČETINY JINÉ NEŽ BÍLÉ, SRST VÝLUČNĚ BÍLÁ, CHYBĚJÍCÍ BÍLÁ BARVA, CHYBĚJÍCÍ MASKA, NEOSTŘE OHRANIČENÉ SKVRNY, ŠPATNĚ SE ODLIŠUJÍCÍ OD ZÁKLADNÍ BARVY.

Poznámka: Všichni psi musí mít dvě viditelně normálně vyvinutá varlata zcela uložená v šourku.

 
 
                 
CSfauna.cz